Phoenix pobiera dodatkowe próbki gruntu

Phoenix pobiera dodatkowe próbki gruntu

Phoenix pobiera dodatkowe próbki gruntu

17.10.2008

W poniedziałek, 137 dnia misji ramię robocze marsjańskiego lądownika Phoenix dostarczyło próbkę gruntu do pieca numer sześć instrumentu TEGA (thermal and evolved-gas analyzer ). Ponieważ gol misji – wykorzystanie trzech pieców do analizy został spełniony dostawa do pieca numer sześć jest ponadplanowa. Do dzisiaj wykorzystano sześć z ośmiu pieców lądownika.

 

    Za każdym razem gdy napełniamy kolejny piec mamy szansę dowiedzieć się czegoś nowego na temat geochemii Marsa

William Boynton

Maleńkie pieca TEGA podgrzewają próbki gruntu do temperatury 1000°C, dzięki czemu spektrometr masowy instrumentu bada gazy wydzielające się w trakcie tego procesu. Naukowcy będą analizowali dostarczone dane długo po tym, jak samej sondzie skończy się energia w nadchodzących, jesienno zimowych miesiącach. Już teraz, późnym marsjańskim latem, Phoenix rejestruje spadek dostarczanej przez Słońce mocy.

„Cały zespół pracuje bardzo intensywnie by optymalnie wykorzystać energię zanim się ona wyczerpie „- mówi William Boynton z Uniwersytetu Arizona w Tucson, kierujący badaniami z użyciem instrumentu TEGA. -” Za każdym razem gdy napełniamy kolejny piec mamy szansę dowiedzieć się czegoś nowego na temat geochemii Marsa.”

Źródło:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *