Obłok molekularny o masywnym sercu

Obłok molekularny o masywnym sercu

Obłok molekularny o masywnym sercu

21.10.2008

Nowe zdjęcie opublikowane przez ESO ukazuje wspaniałe szczegóły ogromnego gwiezdnego przedszkola o katalogowej nazwie Gum 29. W jej obszarze centralnym znajduje się mała gromada otwarta – Westerlund 2. Odkryto w niej najmasywniejsze systemy gwiazd podwójnych znanych astronomom.

Gum 29 jest ogromnym regionem zjonizowanego wodoru (odartego z elektronów) przez intensywne promieniowanie gorących centralnych gwiazd leżących w jego centrum. Astronomowie określają takie regiony obszarami HII (H-dwa), a badany, wyjątkowy obszar rozpościera się na przestrzeni 200 lat świetlnych. Nazwa pochodzi z katalogu opublikowanego przez australijskiego astronoma Colina Stanleya Guma w 1955 roku.

Głęboko we wnętrzu ogromnej mgławicy Gum 29 znajduje się mało znana gromada nazwana Westerlund 2 widoczna wyraźnie w centrum zdjęcia. Niedawne pomiary sugerują, że leży on w odległości 26 000 lat świetlnych od Ziemi, wskazując że leży na zewnętrznej krawędzi ramienia spiralnego Kila (Carina) Drogi Mlecznej. Pomiary odległości tej gromady wykonywane są od dłuższego czasu bowiem jest ona jednym z niezbędnych parametrów do zrozumienia tego intrygującego obiektu. Ustalono ponadto, że gromada jest bardzo młoda mając około 1 do 2 milionów lat.

Wcześniejsze obserwacje wykazały, że dwie gwiazdy widoczne w dole i na prawo w gromadzie są ogromne. Razem tworzą układ podwójny gwiazd – a mają masy 82 i 83 razy większe od Słońca. Wirują wokół siebie z okresem 3,7 dnia. Należą do najmasywniejszych gwiazd jakie do tej pory odkryli astronomowie.

Szczegółowe obserwacje tej niezwykłej pary wykazały, że obie to gwiazdy Wolf-Rayeta – czyli masywne gwiazdy zbliżające się do końca życia, wydalające ogromne ilości materii w ostatnich momentach (w skali kosmicznej oczywiście) życia. Obserwacje w paśmie rentgenowskim pokazały ponadto, że strumienie materii obu gwiazd nieustannie się zderzają wytwarzając ogromne ilości promieniowania rentgenowskiego.

Zdjęcie uzyskano wykorzystując kamerę szerokokątną WFI zainstalowaną na 2.2 metrowym teleskopie Max-Planck/ESO w obserwatorium La Silla w Chile. Obserwatorium umieszczone 2400 metrów n.p.m. na suchej pustyni Atacama ma dostęp do ciemnego i czystego nieba.

Źródło:

  • ESO
  • Zdjęcie: ESO

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *