Krater w obszarze biegunowych depozytów warstwowych na Marsie

Krater w obszarze biegunowych depozytów warstwowych na Marsie

Krater w obszarze biegunowych depozytów warstwowych na Marsie

21.10.2008

Północne obszary okołobiegunowe na Marsie i jasna czapa lodowa, która je okrywa są bardzo młode w skalach geologicznych. Aby spróbować określić ich wiek oraz to, jak szybko następuje odtwarzanie powierzchni w tych rejonach naukowcy zajmujący się badaniem planet zliczają kratery o różnych średnicach. Im starsza powierzchnia tym więcej ma czasu, by na jej powierzchni zebrało się więcej kraterów. Młode powierzchnie lub te, na których zachodzą intensywne procesy geologiczne niszczące kratery – nie mają kraterów wcale, lub mają ich mało.

W obszarach depozytów okołobiegunowych na Marsie znajduje się niewiele kraterów, zatem istnieje uzasadnione podejrzenie, że pokrywa lodowa może mieć nie więcej niż 10 000 lat a powierzchnia zbudowana z nawarstwiających się osadów (w kolorze pomarańczowo brązowym na zdjęciu) może mieć zaledwie kilka milionów lat. Choć może wydawać się, że to stara powierzchnia to przy porównaniu z resztą Marsa jest to bardzo młody twór.

Kamera HiRISE na pokładzie sondy NASA Mars Reconnaissance Orbiter umożliwia dokładniejsze badanie kraterów w tym rejonie a cel tych badań jest ukazany na zdjęciu. Krater przyniósł wiele niespodzianek. Po pierwsze jego kształt nie jest kołowy, co jest niezwykłe w przypadku krateru uderzeniowego. Jedną z możliwych przyczyn jest przepływ podpowierzchniowego lodu, który zdeformował jego kształt. Jednak dotychczas uważano, że tempi przepływów lodu na Marsie jest bardzo niskie.

Ponadto w kraterze znajduje się znaczna ilość lodu pomimo, że na otaczającym go terenie większość lodu zniknęła. Jest to typowe zjawisko obserwowane również w innych kraterach. Myć może lód wewnątrz krateru jest osłonięty przed wywiewaniem przez jego ściany.

Kamera HiRISE dostarczyła niedawno zdjęć innego rzadkiego krateru o średnicy zaledwie 115 metrów w obszarze północnej czapy polarnej – Planum Boreum. Kratery w tym rejonie są niezwykle rzadkie co również wskazuje na to, że rejony te są geologicznie bardzo młode. Istnieje także możliwość, że kratery na powierzchni lodu nie zachowują się zbyt długo, a w wyniku zmian napięcia w lodzie ich kształt zostaje zatarty.

Źródło:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *